دسته بندی نشده

10 ویژگی برتر رزبری پای

10 ویژگی برتر رزبری پای

رز بری پای ویژگی های Raspberry Pi

برای یک کاربر نه چندان ماهر کامپیوتر، اولین تماس با طرح‌های رزبری پای می‌تواند کمی گیج کننده باشد. چندین ویژگی روی برد تعبیه شده است که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. به طور کلی، ویژگی‌های مختلفی، معیارهای کلی یک کامپیوتر استاندارد قرن بیست و یکمی را کنترل می‌کنند. از جمله: سرعت و کیفیت پردازنده، بلوتوث، اتصال و پورت‌های جانبی و سازگاری نرم افزار. ویژگی‌های رایانهٔ‌ Raspberry Pi که همهٔ این‌ها را ممکن می‌کند عبارت است از:

۱- واحد پردازش مرکزی (CPU)

هر کامپیوتری، یک واحد پردازش مرکزی دارد. رزبری پای هم از ین قاعده مستثنی نیست. این واحد، مغز کامپیوتر است و دستورات را با استفاده از عملیات منطقی و ریاضی انجام می‌دهد. Raspberry Pi از پردازنده‌های سری ARM11 بر روی بردهای خود استفاده می‌کند.

۲- پورت HDMI

برد رزبری پای دارای یک پورت HDMI یا High Definition Multimedia Interface است که به دستگاه امکان می‌دهد گزینه‌های ویدئویی از خروجی کامپیوتر نمایش داده شود. یک کابل HDMI، آن را به HDTV متصل می‌کند. نسخه‌های پشتیبانی شده شامل 1.3 و 1.3 هستند. همچنین دارای یک پورت RCA برای سایر گزینه‌های نمایشگر است.

roseberry pie features robophoenix 4

۳- واحد پردازش گرافیکی (GPU)

حافظه، دسترسی تصادفی بخش اصلی سیستم پردازش کامپیوتر است. جایی است که اطلاعات بلادرنگ برای دسترسی آسان ذخیره می‌شود. اولین مدل رزبری پای،  256MB RAM داشت. در طول سال‌ها، توسعه دهندگان به تدریج و به طور قابل توجهی، این میزان را بهبود بخشیدند. مدل‌های مختلف رزبری پای با ظرفیت‌های متفاوت عرضه می‌شوند. در حال حاضر، حداکثر ظرفیت، مربوط به مدل Raspberry Pi 4 با فضای رم 8 گیگابایت است.

۴- حافظه (RAM)

حافظه، دسترسی تصادفی بخش اصلی سیستم پردازش کامپیوتر است. جایی است که اطلاعات بلادرنگ برای دسترسی آسان ذخیره می‌شود. اولین مدل رزبری پای،  256MB RAM داشت. در طول سال‌ها، توسعه دهندگان به تدریج و به طور قابل توجهی، این میزان را بهبود بخشیدند. مدل‌های مختلف رزبری پای با ظرفیت‌های متفاوت عرضه می‌شوند. در حال حاضر، حداکثر ظرفیت، مربوط به مدل Raspberry Pi 4 با فضای رم ۸ گیگابایت است.

۵- پورت اترنت

پورت اترنت، یک ویژگی سخت افزاری اتصال است که در مدل‌های B Raspberry Pi موجود است. پورت اترنت، دسترسی با اینترنت سیمی را به مینی کامپیوتر امکان پذیر می‌کند. بدون آن، به روز رسانی نرم افزار، وب گردی و غیره با استفاده از رزبری پای امکان پذیر نخواهد بود. پورت اترنت موجود در رایانه‌های Raspberry از جک اترنت RJ45 استفاده می‌کند. با این کامپوننت، رزبری پای می‌تواند به روترها و دستگاه‌های دیگر متصل شود.

roseberry pie features robophoenix 2

۶- اسلات کارت SD

مانند بسیاری از رایانه‌های معمولی دیگر، Raspberry Pi باید نوعی دستگاه ذخیره سازی داشته باشد. با این حال، برخلاف رایانه‌های شخصی معمولی، نه با‌ هارد دیسک عرضه می‌شود و نه با کارت حافظه. برد رزبری پای دارای یک کارت Secure Digital یا اسلات کارت SD است که در آن کاربران باید کارت‌های SD را برای عملکرد رایانه وارد کنند. کارت SD مانند یک‌هارد دیسک عمل می‌کند زیرا حاوی سیستم عامل لازم برای روشن کردن سیستم است. همچنین برای ذخیره داده‌ها به خوبی عمل می‌کند.

۷- پین‌های ورودی و خروجی عمومی (GPIO)

این‌ها پین‌هایی هستند که به سمت بالا در یک خوشه در یک طرف تخته قرار دارند. قدیمی‌ترین مدل‌های رزبری پای ۲۶ پین داشتند. اما اکثر آن‌ها ۴۰ پین GPIO دارند. این پین‌ها بسیار حساس هستند و باید با دقت کار شوند. آن‌ها بخش‌های ضروری دستگاه Raspberry Pi هستند؛ زیرا به برنامه‌های متنوع آن اضافه می‌شوند. پین‌های GPIO برای تعامل با مدارهای الکترونیکی دیگر استفاده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند سیگنال‌های الکتریکی را از سایر بردها یا دستگاه‌ها بر اساس نحوهٔ برنامه ریزی کاربر بخوانند و کنترل کنند.

۸- ال ای دی

این‌ها گروهی از پنج دیود ساطع کنندهٔ نور هستند. آن‌ها وضعیت فعلی واحد Raspberry Pi را به کاربر نشان می‌دهند. عملکرد آن‌ها شامل موارد زیر است:

   PWR (قرمز): این فقط برای نشان دادن وضعیت برق عمل می‌کند. هنگامی که دستگاه روشن است، یک چراغ قرمز ساطع می‌کند و تنها زمانی خاموش می‌شود که دستگاه خاموش باشد؛ یا از منبع برق جدا شود.

   ACT (سبز): برای نشان دادن هر نوع فعالیت کارت SD چشمک می‌زند.

   LNK (نارنجی): LNK LED  یک نور نارنجی می‌تاباند تا نشان دهد که اتصال اترنت فعال برقرار شده است.

   ۱۰۰ (نارنجی): این چراغ در هنگام اتصال اترنت زمانی روشن می‌شود که سرعت داده به ۱۰۰ مگابیت در ثانیه می‌رسد.

   FDX (نارنجی): نور FDX نیز در طول اتصال اترنت می‌آید. نشان می‌دهد که اتصال یک دوبلکس کامل است.

roseberry pie features robophoenix 1

۹- پورت‌های USB

پورت‌های سرویس جهانی (USB)، بخش اصلی Raspberry Pi هستند. آن‌ها به کامپیوتر اجازه می‌دهند به صفحه کلید، ماوس، ‌هارد دیسک و غیره متصل شود. اولین مدل Raspberry Pi تنها دو پورت USB 2.0 داشت. مدل‌های بعدی این تعداد را به چهار افزایش دادند. Raspberry Pi 4 و Pi 400، مدل‌های بسیار جدیدتری هستند که با ترکیبی از پورت‌های USB 2.0 و USB 3.0 عرضه می‌شوند.

۱۰- منبع تغذیه

رزبری پای دارای یک کانکتور منبع تغذیه است که معمولاً از یک کابل برق میکرو USB 5 ولت استفاده می‌کند. میزان برق مصرفی Raspberry Pi بستگی به مورد استفاده و تعداد دستگاه‌های سخت افزاری جانبی متصل شده به آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *